Trójmiasto jest trzecim największym rynkiem regionalnym (to znaczy wyłączając Warszawę) pod względem ilości nowoczesnej przestrzeni biurowej w Polsce. Jedynie Kraków oraz Wrocław pochwalić się mogą większą ilością oferowanych biur, natomiast biorąc pod uwagę szereg szczegółowych wskaźników okazuje się, że w przeciągu najbliższych dziesięciu lat trójmiejski obszar metropolitalny ma szansę objąć drugie, a nawet pierwsze miejsce w rankingu.

Wraz z rozwojem nowoczesnej przestrzeni biurowej dynamicznie rozwija się jedna z jego młodszych odnóg – biura coworkingowe. Przestrzeń otwarta, w której najemca może wynająć zarówno pojedyncze biurko, jak i zamknięte biuro kilkuosobowe – jednak bardzo istotną cechą tego modelu, wyróżniającą go od biur serwisowanych czy własnych przestrzeni biurowych, jest możliwość interakcji i kooperacji z pozostałymi najemcami. Jedną z najczęściej wymienianych zalet biur tego typu jest właśnie społeczność przedsiębiorców oraz możliwość networkingu.

Powyższe przesłanki skłoniły nas do analizy możliwości inwestycyjnych i opłacalności tego rodzaju powierzchni biurowych. Jednym z elementów szerokiej analizy jest porównanie trendu oraz dynamiki rynku coworkingów na tle całego rynku biurowego. By uzyskać rzetelne wyniki, postanowiliśmy skupić się na konkretnym, trójmiejskim rynku nieruchomości biurowych, który jest nam najbliższy.

Jeżeli zainteresował Cię rynek biur coworkingowych, zapraszmy do wysłuchania #2 odcinak naszego podcastu Z Portfelem w Chmurach.

Charakterystyka rynku i dynamika rozwoju

W 2018 roku Trójmiasto utrzymało pozycję trzeciej największej aglomeracji na regionalnym rynku nieruchomości biurowych z wynikiem 7% całkowitej powierzchni biurowej dostępnej w Polsce. Zajęcie takiej pozycji zostało osiągnięte dzięki 775 tysiącom metrów kwadratowych dostępnej powierzchni biurowej.

W porównaniu do całej tej powierzchni, wielkość coworkingów (nieco ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych) wydaje się skromna, bo zaledwie odrobinę przewyższa 1% całej dostępnej przestrzeni. Tym bardziej może zaskakiwać, że proporcjonalnie Trójmiasto i tak wyprzedza rynek oferowaną powierzchnią, ponieważ znajduje się tu 8% wszystkich coworkingów w Polsce.

Perspektywy trójmiejskiego rynku biurowego również wydają się silnie rozwojowe. Tylko w 2018 roku powstało ponad 10% całkowitej powierzchni, bo aż 77 tysięcy metrów kwadratowych. Za zdecydowaną większość odpowiadały oddane do użytku dwa nowe budynki w kompleksie Olivia Business Centre – najwyższy biurowiec w Północnej Polsce, Olivia Star, oraz Olivia Prime A. Co więcej, pod koniec 2018 roku mieliśmy 14 projektów inwestycyjnych w realizacji – pod tym względem lepszy w Polsce był wyłącznie Kraków.

W skali całego kraju rynek coworkingów rośnie o około 30-40% rokrocznie. Z najnowszych raportów wiemy, że w 2018 roku 7 na 10 biur tego typu zwiększyło liczbę najemców, 6 na 10 zanotowała wyższe niż rok wcześniej zyski, a 5 na 10 zwiększyło liczbę oferowanych biurek.

Szczegółowe wskaźniki i silna strona lokalnego rynku: wysoce wykwalifikowana kadra

Zagłębiając się w szczegółowe dane na temat trójmiejskiego rynku nieruchomości biurowych utwierdzić się można w przekonaniu, że jest on wysoce perspektywiczny. Wskaźnik pustostanu w Trójmieście jest jednym z najniższych w Polsce i wynosi 6,1% (drugi wynik w Polsce), a od 2017 roku obniżył się z poziomu 8,2%. Wielkość transakcji najmu na trójmiejskim rynku biurowym odpowiadała 13% wszystkich transakcji najmu na rynkach regionalnych.

Bardzo ważnym wskaźnikiem determinującym potencjał zarówno rynku biurowego ogólnie, jak i biur coworkingowych w szczególności, jest wysoce wykwalifikowana kadra i silny rynek pracy w Trójmieście.

Biura coworkingowe jako alternatywna inwestycja nieruchomościowa

Poza wspomnianymi, największym dostawcą przestrzeni coworkingowej, w Trójmieście mamy do czynienia z 12 profesjonalnymi oraz półprofesjonalnymi dostawcami przestrzeni – firmami, których główna działalność polega na budowaniu przestrzeni coworkingowej z charakterystycznymi dla niej usługami towarzyszącymi.

W analizie opłacalności inwestycji ważnym wskaźnikiem jest przychód z najmu. Przy tradycyjnej przestrzeni biurowej w Trójmieście średnia cena sięga około 60 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. W przypadku biurek i biur w coworkingu jest to średnio 655 złotych za miesiąc, co w przeliczeniu na metraż daje zdecydowanie lepsze wyniki.

Lokalizacja zapewniająca alternatywy

Poza centrami biznesowymi, w których ulokowane są największe biura coworkingowe w Trójmieście, najpopularniejszą lokalizacją tego typu inwestycji są kamienice w centrum miasta – blisko publicznego transportu i z szybkim dostępem do szerokiej oferty gastronomicznej.

W Gdańsku najwięcej takich coworkingów znajdziemy w Oliwie oraz Wrzeszczu. W Gdyni z kolei będzie to okolica ulicy Świętojańskiej. Dzięki świetnej lokalizacji potencjalna inwestycja zabezpieczona jest dodatkowo licznymi możliwościami przekształcenia biura w inny rodzaj lokalu, jak na przykład w lokale turystyczne bądź klasyczną przestrzeń biurową skierowaną do średnich przedsiębiorstw.

Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją w powierzchnie biurowe typu coworking, zapoznaj się z naszym projektem!

SZCZEGÓŁOWA ANALIZA DOSTĘPNA W KLUBIE INWESTORA