Na rynku trójmiejskim zlokalizowane jest 8% wszystkich przestrzeni coworkingowych w Polsce – ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych. Mimo trzeciej pozycji wśród rynków regionalnych pod względem ilości powierzchni coworkingowych, do tej pory w Trójmieście funkcjonuje jedna naprawdę rozpoznawalna marka – O4, powstałe w nowoczesnym kompleksie biznesowym Olivia Business Centre. Pozostałe przestrzenie pod względem wielkości oraz rozpoznawalności można nazwać lokalnymi.

W trakcie analizy rynku założyliśmy, że przez biuro coworkingowe rozumiemy takie, które oferuje przede wszystkim otwartą przestrzeń z najmem biurek. Eliminuje to szereg podmiotów oferujących biura kilkuosobowe wynajmowane na godziny czy same sale konferencyjne. Łącznie podmiotów spełniających nasze kryteria znaleźliśmy 13.

Analizie poddaliśmy skalę działalności coworkingów, ich marki oraz oferty, łącznie z usługami dodatkowymi.

Jeżeli zainteresował Cię rynek biur coworkingowych, zapraszmy do wysłuchania #2 odcinak naszego podcastu Z Portfelem w Chmurach.

Najwięksi na trójmiejskim rynku

Zdecydowanie największym podmiotem na rynku jest O4, oferujące ponad 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni dla najemców (według najnowszych danych, po otwarciu kolejnych lokalizacji w OBC jest to około 5 tysięcy metrów kwadratowych). Coworking w sercu kompleksu Olivia Business Centre jest również jednym z najbardziej aktywnych, budując społeczność poprzez szereg wydarzeń otwartych i wewnętrznych.

Najemcy zainteresowani biurem w O4 mają do dyspozycji wirtualny adres, biurko w formie hot desk (siadasz przy wolnym stanowisku) oraz dedykowane, jak również kilkuosobowe biura zamknięte. Ceny kształtują się na poziomie od 400 do 3 900 złotych w skali miesiąca w zależności od ilości godzin. Poza wspomnianymi wydarzeniami, najemcy mają do dyspozycji sale spotkań, przestrzeń konferencyjną czy budki telefoniczne. Sama przestrzeń zaaranżowana jest z pomysłem (własnym, ale też realizując pomysły najemców) i nie odstaje od coworkingów światowych graczy, takich jak choćby WeWork.

Analizując O4 warto dodać, że zespół zarządzający angażuje się nie tylko w rozwój lokalnego ekosystemu biznesowego, ale również sceny coworkingowej w Polsce. Od dwóch lat wydawane są raporty o biurach coworkingowych pod patronatem O4, w Gdańsku organizują również jedną z większych konferencji poświęconych elastycznej przestrzeni biurowej – Coworking Now!.

O dynamicznym rozwoju O4 świadczy również fakt, że obecnie zespół planuje ekspansję na miasta regionalne bez tego rodzaju przestrzeni, takie jak Olsztyn czy Lublin. W 2019 chcą podwoić ilość zarządzanej przestrzeni.

Do niedawna w Trójmieście dużą przestrzenią dysponował również Business Link, jedna z najstarszych i największych sieci coworkingowych w Polsce. Niestety, aktualnie po wykupieniu przez firmę Skanska wiele lokalnych oddziałów zostało zamkniętych. Najprawdopodobniej doczekamy się ponownego otwarcie po oddaniu inwestycji biurowej Skanska w Oliwie.

Coworkingi, które się wyróżniają

Przestrzeń poniżej kilkuset metrów również może przyciągać najemców, szczególnie jeżeli zaoferuje specyficzne usługi bądź aranżację dostosowaną do konkretnej grupy odbiorców. W Trójmieście, poza O4, mamy 12 podmiotów oferujących coworking – część z nich zdecydowanie wyróżnia się z tłumu.

Świetnym przykładem nietypowego coworkingu jest Clipster w gdańskim Garnizonie, który łączy w sobie elastyczne biuro z colivingiem. Najemcy (głównie zagraniczni) mają dostęp nie tylko do biurek, ale również pokoi mieszkalnych, dzięki czemu mogą spędzać w swoim gronie czas również po pracy. Następstwem takiej oferty jest mocna selekcja kandydatów, natomiast najemcy poza przestrzenią przechodzą cały program inkubacyjny, czyli mentoring, warsztaty biznesowe, mogą nawet otrzymać grant na realizację swojego biznesu. W Clipsterze, charakteryzującym się pomarańczowym spinaczem w logotypie, pracować i żyć można za 500 euro miesięcznie.

Inny charakter ma Świetlica, coworking zlokalizowany przy Jaśkowej Dolinie. Jest on skierowany do przedstawicieli branży kreatywnej – artystów czy fotografów. Kameralna atmosfera, pastelowe kolory, warsztaty tematyczne i studio fotograficzne stanowią wartość dodaną dla najemców. Świetlica ma ponadto bardzo przejrzystą ofertę – jedna cena, 550 złotych.

Podobny charakter ma Współpracownia w gdańskim Wrzeszczu, założona przez inżynierów i architektów. Organizatorzy przede wszystkim chcą stworzyć społeczność, bo sam coworking prowadzony jest w formie non-profit, opłacany solidarnie przez najemców. Przestrzeń na 10 osób jest kameralna, ale wyróżnia się miejscem dla dzieci oraz rowery.

Kolejnym wyróżniającym się coworkingiem jest theHive, zaledwie 150 metrów od gdyńskiego Dworca Głównego. Posiada przestrzeń coworkingową oraz dwa biura zamknięte, ale przede wszystkim wyróżnia się na tle innych coworkingów bardzo przemyślaną i atrakcyjną aranżacją przestrzeni i stylem wyposażenia. Funkcjonuje od niedawna (drugiej połowy 2018 roku), ale już posiada stałych najemców.

Osobną kategorią są coworkingi w ramach Parków Technologicznych – Gdańskiego, Pomorskiego, czy Inkubatora Starter. Oferują one zwykle przeciętnej wielkości strefy coworkingowe, ale również rozsądne ceny (w GPNT jest to tylko 235 złotych, dzięki wsparciu de minimis). Poza biurkiem najemca ma dostęp do konferencji i warsztatów, które w Parkach organizowane są bardzo regularnie. Częstym problemem jest jednak dostępność miejsc, a w związku z tym najemcy muszą przechodzić rekrutacje, które uniemożliwiają przedstawicielom wielu branż podjęcie pracy w tych strefach.

Pozostałe coworkingi

Pozostałe przestrzenie coworkingowe są przeciętne – oferują biurka i biura, sale spotkań a nawet warsztaty i wydarzenia w rozsądnej cenie, natomiast od strony aranżacji są bardzo proste i minimalistyczne. Zdecydowanie nie przywodzą na myśl światowych standardów cowrokingów reprezentowanych przez WeWork czy Mindspace.

W Jaśkowej Dolinie poza Świetlicą dostępne jest Good Space – biurka i sala konferencyjna dostępna za około 500 złotych od najemcy. Zdecydowanie większy wybór coworkingów w tej kategorii znaleźć można w Gdyni.

Stref@ Biznesu na Placu Kaszubskim oferuje coworking (6 biurek), biura (3) oraz dwie sale konferencyjne w przedziałach cenowych od 400 do 1 200 złotych w zależności od intensywności użycia. W kompleksie Baltiq Plaza powstał Worq, coworking który obecnie powiększa oferowaną przestrzeń do około 400 metrów kwadratowych. Oferuje coworking, biura i sale spotkań w przedziałach od 660 do 4 400 złotych, co więcej w ofercie ma również usługi księgowe, doradztwo finansowe czy prawne. Na Placu Górnośląskim z kolei znajdziemy Concept Space, gdzie biurko na miesiąc wynajmiemy za 545 złotych. Projekt lokale znajduje się na początku ulicy Świętojańskiej (od SKM Wzgórze Św. Maksymiliana) i oferuje biurka w cenie około 400-500 złotych za miesiąc.

Jeżeli zainteresował Cię rynek biur coworkingowych, zapraszmy do wysłuchania #2 odcinak naszego podcastu Z Portfelem w Chmurach.